Pisagor Ne Yapmıştır

'Bilgi Kulübü' forumunda RÜZGAR tarafından 28 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

 1. RÜZGAR

  RÜZGAR <b> Aşık olmak Ölümden zordu.Çünkü,ölümden öte köy

  Katılım:
  29 Mart 2011
  Mesaj:
  45,150
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  İstanbul
  Pisagor Neler Yapmıştır


  Pisagor'un Yaptığı Çalışmalar


  -Pisagor Crotona'da kişisel çekiciliği, kendinde var olduğunu iddia ettiği kehanet gücü, biraz da etrafında yarattığı gizemci havasıyla zengin ve soylu delikanlılardan üç yüz kadarını bir çatı altında topladı ve okul kurdu.

  -Dünyanın güneş etrafında döndüğünü ileri sürmüştür. Bu düşüncesi etrafındakiler tarafından büyük bir tepkiyle karşılaştı.

  -Matematikte çağımızda hala geçerli olan Pisagor Teoremini bulmuştur.

  Pisagor teoremi, rasyonel sayılarla ölçülemeyen uzunluğun da varolduğunu gösterir. "Düzlemde, bir dik üçgende, dik kenarlar üzerine kurulan karelerin a-lanları toplamı, hipotenüs üstüne kurulan karenin alanına eşittir."

  -Pisagor, çok ve sıkça seyahatler yapmıştır. Babil ve Mısır'da geçirdiği uzun yıllar O' nun bilimine önemli katkılarda bulunmuştur. Özellikle din adamlarından ve rahiplerden çok yararlandığı bilinmektedir. Bu sırada dini eğitim de almıştır.


  -Tarihte "Pisagor Okulu" olarak bilinen ve tanınan bu okulun kendine özgü konuları ve eğitim biçimi vardı. O kendi anlayışına göre bir eğitim sistemi geliştirmiş bulunuyordu. O'nun mistik anlayışı "sayılar" ile birleşince, evreni sayılarla temsil etmek düşüncesi, sonuçta Pisagor'culuk denilen bir anlayışı ortaya çıkarmıştır.

  -Bazı özel sayı kavramları O'nun zamanında ortaya atılmıştır. Örneğin dost sayılar, heteromek sayılar ; üçgensel, tam-kare sayılar gibi örnekler çoğaltılabilecektir.


  n(n+l) gibi sayı gruplarına heteromek sayılar, V2 n(n+l) gibi sayılara üçgensel sayılar, n2 ile temsil edilenlere ise tam kare sayılar denilmektedir.

  -Pisagor, Archimedes’ten oldukça farklıdır. Pisagor hem mistik ve hem de matematikçidir.

  -Geometride, aksiyomlar ve postülatlar her şeyden önce gelmelidir. Sonuçlar bu aksiyom ve postülatlardan yararlanılarak elde edilmelidir düşüncesini ilk bulan ve ilk uygulayan matematikçi Pisagor’dur.

  -Matematiğe aksiyomatik düşünceyi ve ispat fikrini getiren yine Pisagor’dur.

  -Çarpma cetvelinin bulunuşu ve geometriye uygulanması, yine Pisagor tarafından yapıldığı söylenir. En önemli buluşlarından biri de, doğadaki her şeyin matematiksel olarak açıklanması ve yorumlanması düşüncesidir.

  -Müzik üzerine de çalışmaları vardır. Müzik tonlarının, telin uzunluğunun oranlarına bağlı olduğunu keşfetmiş ve bunun tüm sayılara yorumlamasını düşünmüştür.
   

Bu Sayfayı Paylaş