Gebelikte Demir ve Ferritin Düşüklüğü

'Annelik ve Aile' forumunda » Rєиgαгєик « tarafından 22 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. » Rєиgαгєик «

  » Rєиgαгєик « Active Member

  Katılım:
  3 Mayıs 2011
  Mesaj:
  30,765
  Ödül Puanları:
  36
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğretmen
  hamilelikte demir ve ferritin düzeylerinde düşme - gebelikte demir metabolizması - gebelikte demir gereksinimi - kordon kanındaki ferritin düzeyi

  Gebeliğin ilk yarısında eritrosit kitlesindeki artışın henüz başlamamış olması ve menstürasyon ile kaybın ortadan kalkması nedeniyle demir gereksinimi artmamıştır. Bu nedenle diyetle 11-13 mg/gün demir alımı yeterli olur.

  20. haftadan sonra ise fetoplesantal gereksinimin artması ve eritrosit yapımında ki artış nedeniyle diyetteki demirin emilimi artmış bile olsa maternal demir depolarının azalmasına yol açar (39,40). Absorbsiyon hızı 1. trimesterde % 30 a çıkar. Yalnız başına diyetten elde edilen demir 450-500 mg kadardır. Bu nedenle gebelik boyunca yaklaşık 400-500 mg demirin depolardan desteklenmesi gerekmektedir.

  Gebeliğin ikinci yarısında maternal demir gereksinimi 7-8 mg/gündür. Diyet ile alınan demirin ancak 2-3 mg ı absorbe edilir. Gebeliğin başlangıç döneminde depo demir yetersiz ise gebelikte demir eksikliği anemisinin ortaya çıkması kaçınılmazdır. Araştırmalar demir rezervleri yeterli olan kadınlarda bile demir replasmanı yapılmaması durumunda değişik derecelerde demir eksikliği gelişebileceğini ortaya koymuştur .

  Amerikan Gıda ve Beslenme Merkezi (The Food and Nutrition Board) gebelik boyunca 30-60 mg/gün demir desteği önermektedir.. Ancak 1. trimesterde bulantı ve kusma fazla olacağından 2. trimesterda tedaviye başlanabileceği ve gastrointestinal yan etkiler nedeni ile tek doz halinde verilmesinin uygun olacağı belirtilmektedir .

  Gebelik boyunca serum demir ve ferritin değerleri monitorize edildiğinde 1. trimesterde serum demir ve ferritin değerlerinin arttığı görülmüş ve bu 1. trimesterdeki gereksinim azlığı ve amenoreye bağlı olarak ortaya çıkan pozitif demir balansı ile açıklanmıştır. 2. trimesterden başlayarak serum demir ve ferritin düzeyleri düşer. Bu, artan demir gereksinimi ve depo demirinin kullandığını gösterir.

  Serum demir düzeylerinin postpartum 1. hafta sonunda normale döndüğü belirtilmektedir . Gebelik boyunca 55-70 μg/L lik serum ferritin değerleri normal sınırlar olarak kabul edilmektedir . Transferin düzeyleri ise 12. haftadan itibaren artar ve bu artış haftalara dek sürer. Terme doğru hafifçe azalırken postpartum ilk 7 günde yeniden artar ve 10. günde normale döner.

  Gebelikte aneminin plesantaya etkisi yeterince aydınlatılamaıştır, hemoglobin 6-10 g/dl olduğunda genellikle plesantal hipertrofi vardır.

  Doğumda umblikal kordaki demir konsantrasyonu, maternal serum demir konsantrasyonun iki katıdır. Fetal dolaşımdaki demir, maternal kompartmana göre daha yüksek konsantrasyonada olduğundan plasentadan demirin aktif transport ile alındığı düşünülmeltedir.

  Kord kanındaki ferritin düzeyi ise maternal kandakinden yaklaşık on kat kadar yüksek bulunmuştur. Ve gestasyonel yaş ile doğru orantılı olarak arttığı düşünülmektedir .. Transferin düzeyi ise maternal kanda kord kanından daha yüksek bulunmuştur .
   

Bu Sayfayı Paylaş