Dostoyevski Sözleri

'Güzel Sözler' forumunda -Luiпє. tarafından 18 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. -Luiпє.

  -Luiпє. <font face="Tahoma">Gerçekten de insanın hayatta k

  Katılım:
  28 Nisan 2011
  Mesaj:
  60,869
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  » EŁiғ`м ♥
  1- "İnsanoğlu kendini feda etmekte bulduğu mutluluğu başka hiç bir şeyde bulamaz." "İnsanın ruhunu yücelten bir acı, ucuz bir mutluluktan evladır." "Sıradan adam, karmaşık adamdan daha korku vericidir." "Bir çok insan mutlu olduğunu bilmediği için mutsuzdur." "Bir ağacın önünden onu sevmeden, onun var oluşundan mutluluk duymadan geçilebileceğini aklım almıyor." "Rahatlıkla mutluluk olmaz. Mutluluk acıyla elde edilir, insanoğlu hayata mutlu olmak için gelmemiştir." "İnsanın kendisinden yüz çevirmeye, dünyada olup bitenleri gormemezlikten gelmeye hakkı yoktur." "Bir insan umudunu yitirir ve amaçsız kalırsa, sırf can sıkıntısı bile onu bir hayvana çevirebilir." "İnsanların birbirini tanıması için en iyi zaman, ayrılmalarına en yakın zamandır." "Bazı insanlar, ev köpekleri gibi, yamandıkları kapıdan ayrılmazlar." "Çocuk, dünyanın en büyük saadetidir." "Çocukları seven hayatı da sever." "Evlenme, boşanma işi sırf kadınların elinde olsaydı, bir tek nikâh sağlam kalmazdı." "Gözyaşları kurur." "Hayata yeniden başlasaydım , saniyelerin nabzını tutardım." "Hayatımızda en yüce, en güçlü, en faydalı dayanağımız ana baba evinden kalan hatıralarımızdır." "İnsan yaşamayı ve yaşamamayı aynı şey diye kabul ettiği zaman hürriyete kavuşur." "İnsanların bazen neye güldüklerini anlamak güçtür." "İnsanların saadet kadar felakete de ihtiyacı vardır." "İster tatlı, ister acı olsun, hatıra insana ıstırap verir." "Kadını kalkındıran, onu uçurumun dibine kadar yuvarlanmaktan koruyarak hayata yeniden doğmasını sağlayan biricik kuvvet aşktır."

  2- Herkes herşeyden sorumludur.

  3- İnsanların saadet kadar felakete de ihtiyacı vardır.

  4- İnsan yaşamayı ve yaşamamayı aynı şey diye kabul ettiği zaman hürriyete kavuşur.

  5- Hayata yeniden başlasaydım, saniyelerin nabzını tutardım

  6- Kadını kalkındıran, onu uçurumun dibine kadar yuvarlanmaktan koruyarak hayata yeniden doğmasını sağlayan biricik kuvvet aşktır.

  7- Çoğu zaman, kelimenin gerçek anlamıyla acıyla farkına varıyorum ki, anlatmak istediğimin yirmide birini bile anlatamadım ve hatta hiçbir şey anlatamadım. Beni rahatlatan şey, tanrı’nın bir gün bana o gücü ve ilhamı göndereceğine, benim de kendimi eksiksizce anlatabileceğime, kısacası yüreğimdeki ve hayal dünyamdaki her şeyi ortaya koyacağıma dair olan umudumdur.

  8- İnsanoğlu kendini feda etmekte bulduğu mutluluğu başka hiçbir şeyde bulamaz

  9- Bir ağacın önünden onu sevmeden, onun var oluşundan mutluluk duymadan geçilebileceğini aklım almıyor.

  10- Bir kadının yaşamı; herhangi bir erkeğe boyun eğip bağlanmak için bir arayıştan başka bir şey değildir.

  11- Şuna kesinlikle inanın ki, halkını anlamayan, onunla bağlarını koparan insan bunu yaptığı ölçüde yurduna inancını yitirir, ya dinsiz olur ya da duygusuz bir odun.

  12- Bir insan umudunu yitirir ve amaçsız kalırsa, sırf can sıkıntısı bile onu bir hayvana çevirebilir.

  13- İnsanın kendisinden yüz cevirmeye, dünyada olup bitenleri gormemezlikten gelmeye hakkı yoktur.

  14- İnsanların birbirini tanıması için en iyi zaman, ayrılmalarına en yakın zamandır
   
 2. -Luiпє.

  -Luiпє. <font face="Tahoma">Gerçekten de insanın hayatta k

  Katılım:
  28 Nisan 2011
  Mesaj:
  60,869
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  » EŁiғ`м ♥
  "Falanca filancanın işlediği suçun değil, fakat bütün bunları kanıksamış olmamızın korkusunu duymak zorundayız."

  "Bazı insanların düşmanlığı, dostluklarından daha yararlı oluyor."

  "Yazık ki, gerçekler çoğu zaman ince bir zeka ürünü değildir."
  ...

  "Ne için yaşadığını kesin olarak bilmeden insan yaşamayı kabul etmez, hatta dünya nimetlerine boğulsa bile kendini yok etme yoluna gider."

  "İnsan için vicdan özgürlüğü kadar çekici, ama o kadar da azap verici şey yoktur."

  "Diyelim ki, derin bir acım var, karşımdakinin acımın ölçüsünü tam olarak öğrenmesi olanaksızdır. Çünkü o hiçbir zaman benliğime gitmez, sadece bir başkası olarak kalır."

  "Zaman zaman insanın acımasızlığı 'vahşi' sözcüğüyle ifade edilir ama bu, vahşi hayvanlara yapılan korkunç bir haksızlık ve hakarettir. Vahşi hayvan hiçbir zaman ustalık ve zevk almak bakımından bir insan kadar acımasız olamaz."

  ''Ve inanın bana dostlarım, İnsanların birbirlerini tanımaları için en iyi zaman, ayrılmalarına yakın zamandır."  FYODOR DOSTOYEVSKİ- Karamazov Kardeşler.
   
 3. -Luiпє.

  -Luiпє. <font face="Tahoma">Gerçekten de insanın hayatta k

  Katılım:
  28 Nisan 2011
  Mesaj:
  60,869
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  » EŁiғ`м ♥
  insanLar dizgeLere , birtakım soyut kavramLara öyLesine düşkünLerdir ki saLt mantıkLarını hakLı çıkartmak için gerçekLeri biLe biLe değiştirmeye , gözLerini kapayıp kuLakLarını tıkamaya razıdırLar. UygarLık neyimizi yumuşatmış anLayamadım! DuyguLarımızın türLerini çoğaLtmaktan başka bir işe yaramamıştır uygarLık. Cana kıyıcıLıkta en ince ustaLıkLarı gösterenLerin uygar kimseLer oLdukLarına hiç dikkat ettiniz mi?
  - Dostoyevski (YeraLtından NotLar)
   
 4. -Luiпє.

  -Luiпє. <font face="Tahoma">Gerçekten de insanın hayatta k

  Katılım:
  28 Nisan 2011
  Mesaj:
  60,869
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  » EŁiғ`м ♥
  Her şey insanın elindedir, insan bu korkaklık yüzünden ne fırsatlar kaçırıyor... Bu artık bilinen bir gerçek... Merak edilecek bir şey: Acaba insanlar en çok neden korkarlar?.. Herhâlde her şeyden çok yeni bir adım atmaktan, kendi söyleyecekleri yeni bir sözden olsa gerek...!
  Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

  Tok olan açın halinden anlamaz derler; ama bazen, aç olan da açın halinden anlamıyor...!
  Dostoyevski - Ezilenler

  Rahatlıkla mutluluk olmaz. Mutluluk acıyla elde edilir, insanoğlu hayata mutlu olmak için gelmemiştir..!
  Yeraltından Notlar - Dostoyevski

  Ne tuhaf, aklın aşağılık saydığını kalp çoğu zaman güzel ve çekici buluyor..!
  Dostoyevski - Budala

  İnsan birşeyi ellde etmek için çabalar. Onu elde edince de bir kenara atar. Gerçek değerini ise onu kaybedince anlar.
  Dostoyevski


   
 5. -Luiпє.

  -Luiпє. <font face="Tahoma">Gerçekten de insanın hayatta k

  Katılım:
  28 Nisan 2011
  Mesaj:
  60,869
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  » EŁiғ`м ♥
  Her hedefe varışta bir panik havası hasıl olur. İnsanoğlu amacına ulaşmak için yürümeyi sever ama ona ulaşmak hesapta yokmuş gibi davranır.
  Dostoyevski - Yeraltından Notlar

  Var gücümle hayal kuruyordum. Hayale öyle dalıyordum ki, konuşmaya bile zaman kalmıyordu.
  Bundan benim insan sevmez olduğum anlamını çıkardılar.
  Fyodor Mihaylovic Dostoyevski


   
 6. -Luiпє.

  -Luiпє. <font face="Tahoma">Gerçekten de insanın hayatta k

  Katılım:
  28 Nisan 2011
  Mesaj:
  60,869
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  » EŁiғ`м ♥
  Dünyanın değişebilmesi için önce insanların değişmesi gerekir. Herkes birbirinin gerçek kardeşi olmadığı sürece insanların kardeşliğinden söz edilemez. Kişioğlunun yaratılışı, hakkına razı olmaya bırakmaz onu hiçbir zaman. Bu yüzden herkes kendine verileni az bulup homurdanacaktır her zaman. Başkalarını çekemeyecek, onları yok etmeye çalışacaktır. Bunun ne zaman gerçekleşeceğini soruyorsunuz. Gerçekleşecek ama önce kişioğlunun yalnızlaşma çağının sona ermesi gerekmektedir. Hangi yalnızlaşmadan söz ediyorsunuz?” diye sordum. Şimdi, özellikle bu son günlerde giderek her yerde yaygınlaşan yalnızlaşmadan. Henüz tam başlamadı, zamanı gelmedi...

  Çünkü şimdi herkes kişiliğini tam olgunluğa erdirmek, hayatı tanımak çabasındadır. Ne var ki olgunlaşacağız derken evrende yapayalnız olduklarını gördükleri için, bu çabaları kendi kendilerini yok etmekle sonuçlanır. Çünkü günümüzde herkes kopmuştur toplumdan, kendi kabuğuna çekilmiştir. Herkes birbirinden uzaklaşıyor, saklayabildiğince şeyi de kendine saklıyor. Sonunda insanlardan kaçmaya başlıyor kişi. Kendi başına para biriktirirken şöyle düşünüyor: “Şimdi ne güçlüyüm! Hiçbir şeyden korkum yok artık!” Oysa ne denli zengin olursa, onu yok edecek güçsüzlüğün içine o denli gömüldüğünü bilmez çılgın. Çünkü tek kendine güvenmeye alışmıştır. Toplumdan kopmuş, ruhuna, insanların yardımına inanmamayı, insanlardan bir şeyler beklememeyi öğretmiştir. Paralarının, onların ona verdiği hakların kaybolmasından korkar yalnızca.

  Çağımızda insanlar gülünç bir inatla,
  kişiliğin gerçek güvenliğinin, yalnız başına çalışmakta değil, tüm insanlığın beraberliğinde olduğunu anlamamakta diretiyorlar. Ama hiç kuşku yok ki, bir gün gelecek, bu ürkünç yalnızlık da sona erecek, insanlar birbirlerinden kopmalarının anlamsızlığını bir anda anlayacaklar. Bunca zaman karanlıkta nasıl oturduklarına, ışığı göremediklerine şaşacaklar.


  Karamazov Kardeşler - Dostoyevski
   

Bu Sayfayı Paylaş