Britta Seeger’den, “yıldız” kızlara mentorluk

'Güncel Haberler' forumunda deltafx tarafından 5 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. deltafx

  deltafx Member

  Katılım:
  11 Eylül 2012
  Mesaj:
  853
  Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Britta Seeger’den, “yıldız” kızlara mentorluk

  • Mercedes-Benz Türk’ün, meslek sahibi olmak isteyen kızları eğitim yolunda desteklemek üzere ÇYDD işbirliğiyle hayata geçirdiği “Her Kızımız Bir Yıldız” projesi kapsamında gerçekleştirilen şehir buluşmalarının yenisi İstanbul’da düzenlendi.
  • İstanbul Avrupa Yakası’nda eğitimlerine destek verilen kızlar Mercedes-Benz Türk Genel Müdürlüğü’nde Direktörler Kurulu Başkanı Britta Seeger ve diğer Mercedes-Benz Türk yetkilileriyle bir araya geldi. Britta Seeger, “yıldız” kızlarla, iş hayatında başarılı olmanın sırları konusundaki deneyimlerini paylaştı.
  Mercedes-Benz Türk, 11 yılı aşkın süredir sürdürdüğü sosyal sorumluluk projesi “Her Kızımız Bir Yıldız” ile meslek sahibi olmak isteyen kızları eğitim yolunda destekleyerek, kadınların ekonomiye katılımını ve ülke kalkınmasına sunacakları katma değeri artırmayı hedefliyor. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği işbirliği ile hayata geçirilen “Her Kızımız Bir Yıldız” projesi kapsamında, şehir şehir gezerek eğitimlerine destek verilen kızlarla buluşan Mercedes-Benz Türk’ün 18. ziyareti İstanbul Genel Müdürlük lokasyonunda gerçekleştirildi. Mercedes-Benz Türk yetkililerinin İstanbul Avrupa Yakası’ndaki yıldızlarla bir araya geldiği ve kız öğrencilerin kişisel gelişimine destek olacak yaratıcı drama çalışmasının yapıldığı buluşmaya 16 bursiyer katıldı. Mercedes-Benz Direktörler Kurulu Başkanı Britta Seeger de kız öğrencilerle bir araya gelerek, iş hayatındaki başarının sırları konusunda deneyimlerini paylaştı.  Mesleki eğitimin yanı sıra kişisel gelişimleri de destekleniyor

  Kızların yıldızlaşmasında maddi destekle birlikte ilginin, ekip ruhunun, cesaretin ve özgüvenin de çok büyük rolü olduğuna inanan Mercedes-Benz Türk yetkilileri, İstanbul Avrupa Yakası’nda olduğu gibi diğer illerde de yıldızlarla bir araya gelerek, onları eğitimleri ve meslek sahibi olmaları yönünde yüreklendiriyor. Bu ziyaretlerde, bir uzmanın verdiği eğitimlerle yıldız kızların kişisel gelişimlerine katkıda bulunuluyor.


  Daha önce Van, Adana, Edirne, Amasya, Ankara, Mersin, Denizli, Trabzon, Konya, Alanya, Antalya, İzmir, Samsun, Hatay, Bursa, Kocaeli ve Tekirdağ’ı ziyaret eden Mercedes-Benz Türk, her ay farklı bir şehre giderek 53 ilde bulunan tüm yıldız kızlarla buluşmayı hedefliyor.


  Mercedes-Benz Türk, mezun bursiyerlere istihdam da yaratıyor

  Kasım 2004’te 17 ilde okuyan 200 kız öğrenciyi destekleyerek işe başlayan Mercedes-Benz Türk bu süreçte 56 ilde 3.155 kız öğrenciye eğitim desteği verdi. Proje kapsamında 1.200 öğrenciye burs verilmeye devam ediliyor.

  Mercedes-Benz Türk “Her Kızımız Bir Yıldız” projesinin desteği ile eğitimini başarıyla tamamlayan kızlara istihdam olanakları da sunuyor. Şu anda şirket bünyesinde 20 yıldız kız çalışıyor. Bunlardan 10’u Aksaray Kamyon Fabrikası, 10’u Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda görev yapıyor.

  Bursiyer sayısı kadar kapsamı da genişledi

  İlköğretim okulu mezunu çalışkan kız öğrencileri mesleki eğitime teşvik etmek, onların kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak ve iş hayatında söz sahibi olmalarını sağlamak için hayata geçen “Her Kızımız Bir Yıldız” projesinin kapsamı da zaman içinde genişledi. İlk dönemde motor, elektrik/elektronik, torna/tesviye, makina ressamlığı ve bilgisayar branşlarında mesleki eğitime öncelik verilen projede artık pek çok başka bölüm için de burs imkanı sağlanıyor. Mercedes-Benz Türk’ün yanı sıra yan sanayi firmaları, bayiler ve Mercedes-Benz Türk çalışanlarının da destek verdiği projede şu anda liseli öğrencilere sağlanan bursların %68‘i teknik lise bursu, %13‘ü sanat, kalan kısmı ise sağlık ve diğer bölümlere verilen burslardan oluşuyor.  Yıldızlar İstanbul’da ağırlanıyor

  Proje kapsamında ayrıca, başarılı kızlardan oluşan ve farklı illerden seçilen bir grup öğrenci her yıl İstanbul’da bir hafta misafir ediliyor. Bu süre içinde öğrencilere bir yandan çeşitli müzeleriyle şehir tanıtılırken diğer yandan da Mercedes-Benz Türk’ün İstanbul’daki tesislerini ziyaret etme şansı sunuluyor.


  Ödüllü proje

  Kamuoyunun da takdirini kazanan Her Kızımız Bir Yıldız projesi, 2006 yılında Platin Dergisi’nden “En İyi Sosyal Sorumluluk” kategorisinde “Zirvedekiler”, 2007 yılında Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nden (TÜHİD) “Eğitim Kategorisinde En İyi Sosyal Sorumluluk” kategorisinde “Altın Pusula” ve “ODD Satış İletişim Ödülleri, 2010 Gladyatörleri – Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi” ödüllerini kazandı
   

Bu Sayfayı Paylaş