Alois Alzheimer (Alois Alzheimer Kimdir? - Alois Alzheimer Hakkında)

'Biyografiler' forumunda .SuяLч. tarafından 27 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. .SuяLч.

  .SuяLч. Active Member

  Katılım:
  1 Mayıs 2011
  Mesaj:
  34,199
  Ödül Puanları:
  36
  [​IMG]
  • Doğum : 14 Haziran 1864 (1864-06-14) Marktbreit, Bavaria
  • Ölüm : 19 Aralık 1915 (51 yaşında) Breslau, Almanya (günümüzde Wrocław, Polonya)
  • Branşı : Psikiyatri, Hekim
  • Dalı : Nöropatoloji
  • Çalıştığı yerler : Deli ve Epileptikler Enstitüsü ("Irrenschloss"), Frankfurt am Main
  • Öğrenim : Tübingen Üniversitesi, Würzburg Üniversitesi
  • Önemli başarıları : "Presenil demens" (Alzheimer hastalığı) vakasını ilk kez yayımlayarak tanımladı.
  Aloysius "Alois" Alzheimer, (d. 14 Haziran 1864 - Markbreit - ö. 19 Aralık 1917 - Breslau) Alman psikiyatr ve nöropatolog.

  Alois Alzheimer, ilk kez tanımlanan bir hastalığın vakası yayımladı ve bunu "presenile dementia" (presenil demans) olarak adlandırdı; bu hastalık daha sonra Emil Kraepelin tarafından Alzheimer hastalığı olarak isimlendirildi.

  Alois Alzheimer, Marktbreit, Bavaria'da doğdu. Aschaffenburg, Tübingen, Berlin, ve Würzburg üniversitelerinde okudu. 1887 yılında Würzburg Üniversitesi'nde tıp fakültesini bitirdi.

  1901 yılında, Frankfurt Akıl Hastanesi'nde yatan Auguste Deter adındaki bir hastayı gözlemlemeye başladı. 51 yaşındaki hasta, kısa süreli hafıza kaybının da dahil olduğu tuhaf davranışsal semptomlara sahipti. Nisan 1906'da Deter öldü ve Alzheimer, hastanın kayıtlarını ve beynini Münih'te bulunan Kraepelin'in laboratuarına getirdi. Alzheimer, Kraepelin ve iki İtalyan hekim birlikte, boyama yöntemleri kullanarak amiloid plaklarını ve nörofibriller yumakları (tangle) tanımladılar.

  Bir konuşmayla, presenil demans'ın patolojisi ve klinik semptomlarını ilk kez 3 Kasım 1906 tarihinde birlikte sundular. Alois Alzheimer, 51 yaşındayken, Breslau, Silesia'da kalp yetmezliği nedeniyle öldü.


   

Bu Sayfayı Paylaş